Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak przygotować się do wędrówki górskiej – poradnik część II

1 lipca 2020

W poprzedniej części poradnika powiedzieliśmy sobie o planowaniu trasy oraz co nieco o odpowiednim ubiorze. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę kupując ubranie do wędrówki górskiej?  Przede wszystkim na to z jakiego materiału zostało wykonane. Ubranie powinno być przede wszystkim wygodne, dobrane do pory roku oraz wykonane z materiałów lekkich, oddychających a w przypadku okrycia zewnętrznego również nieprzemakalnych.

Jak odpowiednio dobrać buty? W tym przypadku wygoda i komfort jest również najważniejszy. Kupując buty do wędrówki zwróćmy uwagę na to czy posiadają antypoślizgową grubą podeszwę, która ułatwi nam chodzenie po twardych i śliskich kamieniach, wysoką cholewkę – tak aby amortyzowały i stabilizowały kostkę oraz czy mają membranę, która zapewni przepuszczalność powietrza. Ostatnią ale równie ważną cechą, którą powinny mieć dobre buty trekkingowe jest nieprzemakalność.

Oczywiście pozostają nam teraz dodatki zimą musimy pamiętać o ciepłej czapce, szaliku i rękawiczkach, latem powinniśmy chronić głowę przed słońcem i skwarem nosząc np. czapkę z daszkiem.

Zaplanowaliśmy trasę, ubraliśmy się to teraz czas na spakowania plecaka. Zacznijmy od samego plecaka – powinien być wygodny, z grubszymi wzmacnianymi szelkami, które nie zostawią obtarć na naszych ramionach, oraz z pasem na biodra, który zdecydowanie odciąży górną partię kręgosłupa i barki. A co spakować do tego plecaka? Na pewno mapę, latarkę, zapałki, nóż i apteczkę, która powinna być uzupełniona w podstawowe środki opatrunkowe. Koniecznie zabierzmy ze sobą coś do picia i jedzenia. Z własnego doświadczenia wiem, że termos z ciepłą herbata sprawdza się znakomicie i zimą i latem, zawsze też warto mieć ze sobą tabliczkę czekolady z bakaliami, która szybko dostarczy nam zastrzyk energii. Koniecznie spakujmy też kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy, zapasową parę skarpetek i rękawiczek oraz naładowany telefon. Niezależnie od pory roku zabierzmy też ze sobą krem z filtrem UV.

Pamiętajmy, żeby nie pakować niepotrzebnych rzeczy bo wszystko to będziemy musieli później ze sobą wnosić na kolejne szczyty. Dobrym rozwiązaniem jest też kupienie nieprzemakalnego pokrowca na plecak w razie deszczu., co uchroni dokumenty i wasze rzeczy przed wilgocią.

Ostatnią rzeczą o którą musicie zadbać przed wyruszeniem na wyprawę to zaopatrzenie się w dużą ilość pozytywnej energii, chęci, radości i wytrwałości, a wasza wycieczka na pewno pozostawi po sobie wiele cudownych wspomnień. Powodzenia!