Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak przygotować się do górskiej wędrówki?

9 lipca 2020

Wędrówki górskie dają nam nie tylko niezapomniane wspomnienia i mile spędzone chwile w sercu natury, mają też dobry wpływ na nasze zdrowie i redukują stres, który nagromadza się w nas codziennie. Jednak żeby wędrówka górska była udana musimy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii.

1.    Odpowiednie zaplanowanie trasy.

Przede wszystkim zanim wybierzemy się w góry, usiądźmy i spokojnie zastanówmy się nad trasą, którą będziemy chcieli pokonać. Od czego jest to zależne? Przede wszystkim od tego jak sprawni fizycznie jesteśmy. Jeśli jedziemy pierwszy raz w góry, nigdy, lub od długiego  czasu nie uprawialiśmy żadnej aktywności fizycznej – nie porywajmy się na trudne i długie trasy. Możemy takiej trasy po prostu nie ukończyć, a co gorsze zrobić sobie krzywdę. Kolejnymi czynnikami, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas planowania trasy są; nasze doświadczenie, znajomość terenu i pora roku.

Przed wyruszeniem w góry koniecznie sprawdźcie również czy nie pojawiły się żadne komunikaty na temat szlaków, na które się wybieracie.

Planując trasę nie zapomnijcie tak ustalić czasu przejścia (pomocna będzie mapa z oszacowanymi czasami lub specjalne strony internetowe) aby zostawić sobie czas na odpoczynek oraz nieprzewidziane sytuacje.  Pamiętajcie – należy schodzić ze szlaków kiedy jest jeszcze jasno.

2.    Dobrze dobrane buty i ubrania.

Buty w których wybieramy się w góry powinny być butami sportowymi – nie chodzimy po górach w trampkach, klapkach czy też butach na obcasie – mogłoby to być niezwykle niebezpieczne. Zadbajmy więc o to aby buty, w których pójdziemy na wędrówkę miały grubą podeszwę, dobrze trzymały stopę i amortyzowały kostkę.  

Dobra rada: nie  ubierajmy nowych butów od razu na wyjście w góry. Dlaczego? Może się to skończyć obtarciami, siniakami, a nawet ranami na nogach. Buty do wędrówki górskiej zanim z nami pójdą na szczyt powinny zostać nieco „rozchodzone”, ubierzmy je więc wcześniej kilka razy.

Poza butami musimy pamiętać o odpowiednim ubiorze, który zapewni nam komfort wędrówki. Powinniśmy ubiór dostosować do warunków pogodowych, pamiętając jednak, że pogoda w górach potrafi być zmienna. Zabierzmy więc ze sobą coś przeciwdeszczowego i jakiś ciepły polar, który będzie lekki ale da dużo ciepła w razie potrzeby.

3.    Spakowanie plecaka.

Oprócz rzeczy osobistych i czegoś nieprzemakalnego, powinniście zadbać o zabranie ze sobą: mapy, naładowanego telefonu komórkowego, noża, zapałek lub zapalniczki (w woreczku zapobiegającym zamoknięciu), wyposażonej apteczki, jedzenia oraz picia.

Tak przygotowani możecie ruszać na szlak.