Trwa ładowanie proszę czekać ...

Chodzenie po górach – jak się przygotować?

25 czerwca 2020

Jeżeli nie miałeś do tej pory żadnych doświadczeń z wędrówką górską, lub są one znikome podstawową rzeczą o którą powinieneś zadbać na samym początku jest Twoja kondycja. Odpowiednie przygotowanie organizmu do wysiłku jakim jest wędrówka górska jest podstawą do zminimalizowania ryzyka kontuzji. Aby nabrać kondycji i przyzwyczaić ciało do wędrówek oraz zmian pogody spaceruj codziennie, najlepiej po pagórkowatym terenie i drogach leśnych, oczywiście niezależnie od pogody. Co kilka dni możesz wydłużać spacer lub przyśpieszać tempo marszu.

Kiedy przygotowałeś już swój organizm do wędrówki zaplanuj trasę, zwróć uwagę na oznaczenia czasowe kolejnych odcinków, oraz aby swoją przygodę z wędrówką górską zaczynać od łatwych i krótkich tras, które stopniowo będziesz wydłużać. Pamiętaj żeby zaplanować swój powrót przed zmierzchem oraz uwzględnij czas na przerwy, odpoczynek i nieprzewidziane sytuacje. Dowiedz się również jakie warunki panują na wybranej trasie, czy da się ją skrócić i w którym miejscu a także czy na trasie znajduje się schronisko. Przed samą wyprawą sprawdź aktualną pogodę oraz czy nie pojawiły się komunikaty GOPR.

Kolejnym etapem przygotowań do wędrówki jest skompletowanie potrzebnego ekwipunku. W Twoim plecaku powinny znaleźć się przede wszystkim: mapa, kompas, latarka, zapałki, naładowany telefon, krem z filtrem, jedzenie i napoje, scyzoryk, polar, kurtka przeciwdeszczowa i apteczka.

Przed wyjściem zadbaj o odpowiedni ubiór – dostosowany do pogody, oraz na tzw. „cebulkę” (w różnych partiach gór mogą panować różne warunki pogodowe). Koniecznie pamiętaj o odpowiednim obuwiu do wędrówki, takim które zabezpieczy kostkę, nie będzie miało śliskiej podeszwy za to będzie pokryte powłoką nieprzemakalną oraz wykonane z oddychających materiałów. Warto takie obuwie rozchodzić trochę wcześniej, nawet podczas zwykłych spacerów, tak aby nie nabawić się bolących pęcherzy i obtarć podczas marszu.

Ostatnią rzeczą o której musisz pamiętać to przestrzeganie zasad. Nie zbaczaj z wyznaczonej ścieżki, zawsze informuj kogoś o swojej wyprawie, planowanej trasie i czasie powrotu. W telefonie zapisz sobie numer alarmowy do GOPR (górskie ochotnicze pogotowie ratunkowe) – 985 lub 601 100 300. W razie potrzeby nie wahaj się zadzwonić i prosić o pomoc – pamiętaj aby nie lekceważyć gór.

Jeżeli na trasie będziesz kierował się rozsądkiem oraz pamiętał o zasadach bezpieczeństwa na pewno wędrowanie po górach sprawi Ci wiele radości i da sposobność do rozwijania swojej sprawności fizycznej i wytrwałości.