Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wyjazd w góry – jak się przygotować?

7 lipca 2020

 

Jeżeli planujesz wakacje spędzić na górskich szlakach, zdobywając kolejne szczyty i podziwiając przepiękne widoki, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie.

Podstawowa kwestia, która nasuwa się na myśl gdy chcesz pierwszy raz wybrać się w góry to – sprawność fizyczna. W tym miejscu Cię uspokoję. Nie musisz być sportsmenem czy sportsmenką aby zacząć wędrować. Wystarczy, że Twoja aktywność fizyczna jest na poziomie wyższym niż tzw. „kanapowiec”. Jeżeli jest inaczej, miesiąc lub dwa przed planowanym wyjazdem zacznij maszerować, biegać, lub uprawiać jakiś sport, tak aby wprawić ciało w ruch i przygotować na duży wysiłek.

Pamiętaj aby zawsze dopasowywać trudność trasy oraz jej długość do własnych możliwości kondycyjnych.

Kolejną ważną sprawą jest przygotowanie wszystkich niezbędnych rzeczy do wędrówki. A więc ubiór, obuwie, plecak.

Co ubrać? Oczywiście ubieramy się odpowiednio do panujących warunków atmosferycznych, pamiętając, że pogoda w górach lubi zaskakiwać – tak więc trzeba być przygotowanym na wszystkie możliwości. Najlepszą strategią jest więc ubiór na „cebulkę”. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w odzież trekkingową, wykonaną z odpowiednich lekkich i oddychających materiałów. Koniecznie zabierz ze sobą kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy, w warunkach górskich parasolki się nie sprawdzają.

Buty powinny być przede wszystkim sportowe, wygodne, z mocną grubą podeszwą. Powinny usztywniać kostkę i amortyzować stopy. W przypadku butów również zwróćmy uwagę na materiał, buty wykonane z odpowiedniego oddychającego ale nieprzemakalnego materiału zapewnią nam komfort, tym bardziej jeśli na trasie spotka nas deszcz.

Mamy już kondycję, jesteśmy ubrani i mamy odpowiednie buty, co więc spakować do plecaka?

Przede wszystkim podręczną apteczkę wyposażoną w podstawowe środki opatrunkowe, oraz rzeczy typu; nożyczki, rękawiczki jednorazowe, jednorazowa maseczka do RKO, koc NRC, kawałek czekolady (lub glukozę).

Do plecaka pakujemy również nóż, zapałki, napój, prowiant, naładowany telefon, pieniądze, coś przeciwdeszczowego, mapę i kompas.

Dobrze zabrać ze sobą również skarpetki na zmianę jeśli jedne nam przemokną, rękawiczki i czapkę – gdyż na szczycie, gdy na chwilę się zatrzymamy podziwiać widoki i odpocząć może okazać się być bardzo zimno i wietrznie.

Ostatnią rzeczą o której koniecznie musicie pamiętać przed wyjazdem w góry jest zapisanie sobie numerów alarmowych do służb ratunkowych GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – 601 100 300 lub 985), a także o powiadomieniu bliskiej nam osoby o tym gdzie i kiedy się wybieramy.