Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak przygotować się do wiosennej wyprawy w góry – poradnik.

3 lipca 2020

Przygotowując się na rozpoczęcie sezonu wędrówek górskich należy pamiętać przede wszystkim, żeby gór nie lekceważyć. Traktowanie takich wypraw w sposób odpowiedzialny to podstawa udanej wycieczki. W tym artykule przedstawiamy 6 wskazówek na to jak przygotować się do wiosennej wyprawy w góry.

1.    Kolory szlaków.

Nie zostały jeszcze opracowane ogólnopolskie zasady znakowania szlaków, stąd często podczas wędrówki możemy spotkać się z różnymi odstępstwami od przyjętych przez ogół reguł (oznakowanie czarne – trasy krótkie, czerwone – najbardziej widokowe, niebieskie – najdłuższe, żółte – zazwyczaj łączniki).

2.    Pogoda.

Pogoda w górach jest nieprzewidywalna, trzeba więc pamiętać by zawsze być przygotowanym na wszystko, a przed wyjściem w góry sprawdzać aktualną pogodę i komunikaty GOPR. Koniecznie też poinformować kogoś o tym, że wybieramy się w góry i jak wygląda planowana trasa.

3.    Planowanie trasy.

Przed wyruszeniem na wyprawę powinniśmy zaplanować trasę którą planujemy pokonać. Możemy to zrobić z pomocą mapy, przewodników górskich czy też specjalnych stron internetowych. Ważne jest abyśmy zwrócili uwagę na oznaczenia czasowe poszczególnych szlaków, oraz zawsze dodali sobie czas na przystanki, odpoczynek, czy też nieprzewidziane sytuacje. Warto sprawdzić kiedy w danym dniu zachodzi słońce – wędrówka po zmroku jest bardziej wymagająca i niebezpieczna. Zwróćmy też uwagę na to jak prezentuje się nasza kondycja, kiedy ostatnio byliśmy w górach i jakie mamy doświadczenie w wędrówce – pamiętajmy lepiej przejść krótszą trasę niż narazić się na niebezpieczeństwo.

4.    Podstawowe wyposażenie.

Podczas górskich wędrówek zawsze należy mieć ze sobą takie przedmioty jak: mapę, kompas, scyzoryk, naładowany telefon, kurtkę przeciwdeszczową, latarkę, jedzenie i wodę, oraz podręczną apteczkę.

5.    Zasady.

Przestrzeganie zasad w górach jest niezwykle ważne, ponieważ uchroni nas od narażenia się na niepotrzebne niebezpieczeństwo. Pamiętajmy więc aby nie zbaczać z wyznaczonych tras, nie wchodzić na szlaki zamknięte, stosować się do komunikatów GOPR, i przestrzegać regulaminów parków narodowych na terenie których aktualnie się znajdujemy.

6.    Wzywanie pomocy.

Na końcu pamiętajmy, że w sytuacji zagrożenia życia naszego lub innych osób, które spotkamy na trasie, powinniśmy niezwłocznie wezwać pomoc. Numer do GOPR (985 lub 601 100 300) powinniśmy znać, a najlepiej również mieć zapisany w telefonie w razie takiej potrzeby.

Jeżeli wybierając się w góry będziemy pamiętać o tych wskazówkach, oraz wykażemy się rozsądkiem i odpowiedzialnością naszą wyprawę na pewno będzie można uznać za udaną.