Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kurtki z membraną - co powinniśmy wiedzieć przed zakupem? (Część pierwsza)

18 maja 2020

Osoby zainteresowane turystyką coraz częściej sięgają po profesjonalny sprzęt – wśród kupowanych akcesoriów często pojawiają się także kurtki z membranami. Przed podjęciem decyzji warto zgłębić ten temat, bo dostępnych na rynku modeli jest bardzo wiele i mogą różnić się interesującymi nas parametrami.

Rodzaje kurtek z membraną
Wierzchnie elementy garderoby mają przede wszystkim zapewnić ochronę przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Membrana to półprzeźroczysta powłoka umieszczana między warstwami materiału, która ma to ułatwić. W zależności od sposobu jej zastosowania na rynku dostępne są następujące modele kurtek z laminatami:
- dwuwarstwowe – najbardziej uniwersalna odzież, w której membrana znajduje się pod zewnętrzną tkaniną. Oddzielną warstwę stanowi chroniąca ją od wewnątrz podszewka;
- dwu i półwarstwowe – również w tym przypadku membrana jest połączona z materiałem zewnętrznym, od wewnątrz chroni ją jednak cienki nadruk. To bardzo lekki model kurtek;
- trójwarstwowe – membrana łączy się zarówno z wierzchnią, jak i wewnętrzną warstwą materiału, co pozwoliło zrezygnować z podszewki. Pozwala to uzyskać najbardziej wytrzymały rodzaj powłoki, tego rodzaju kurtki sprawdzą się przy najtrudniejszych warunkach pogodowych.

Parametry dobrej kurtki
Podczas wyboru kurtki z membraną na pewno pojawi się kwestia jej wodoszczelności oraz oddychalności. Parametry te nie są bez znaczenia i realnie wpływają na komfort użytkowania ubrania. Wodoszczelność informuje o tym, jak bardzo laminat jest odporny na przemakanie, im wyższa liczba tym większa wodoszczelność. Jeśli wybrany przez nas model kurtki ma wskaźnik 10 000 mm H2O lub większy, oznacza to, że materiał jest w pełni wodoszczelny. W laminatach z najwyższej półki wartość ta wynosi nawet 20 000 mm H2O. W parze z wysokim wskaźnikiem wodoszczelności powinny iść jednak klejone szwy – tylko wówczas mamy gwarancję pełnego zabezpieczenia przed deszczem.
Oddychalność, albo inaczej paroprzepuszczalność, wskazuje jak wiele potu jest w stanie przedostać się przed laminat na zewnątrz. Przy przyjętej przez producenta jednostce g H2O/m2 oddychalność nie powinna być niższa niż 10 000. Niekiedy można spotkać się oznaczenie RET i w jego przypadku niższa wartość oznacza lepszą przepuszczalność tkaniny.