Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak komfortowo ubrać się w góry?

7 marca 2017

Planując wędrówkę górską zawsze powinniśmy przykładać dużą uwagę do tego w co się ubierzemy - dobry ubiór to już połowa sukcesu, zapewni nam komfort, wygodę i ciepło. Poprawnie dobrana odzież sprawi iż utrzymamy odpowiednią temperaturę ciała i suchość skóry, ponadto taka odzież powinna chronić nas przed otarciami oraz da nam niezbędną swobodę ruchu.

Warstwy odzieżowe na wędrówkę w góry

Pogoda w górach bywa nieprzewidywalna, najlepiej więc stosować metodę ubierania się na tak zwaną "cebulkę". Zakładanie wielu warstw odzieży pozwoli nam dopasować się do panujących aktualnie w danym momencie warunków atmosferycznych. Trzy warstwy odzieży które możemy wyróżnić to:
1. bielizna termoaktywna
2. warstwa utrzymująca temperaturę
3. warstwa zewnętrzna

Odzież w góry na zimę

Jeżeli chodzi o bieliznę termoaktywną warto zaopatrzyć się w koszulkę z długim rękawem oraz kalesony/leginsy o odpowiedniej na zimę gramaturze. W drugiej warstwie - izolującej - ubieramy bluzę na przykład polarową, spodnie z membraną, czapkę i rękawice polarowe. W warstwie ochronnej powinniśmy natomiast pomyśleć o kurtce (na przykład puchowej), stuptutach, dodatkowych ocieplanych rękawicach. Oczywiście to co dokładnie na siebie założymy zależy od wielu czynników takich jak to jaką mamy tolerancję na zimno, jak jest temperatura i czy jesteśmy cały czas aktywni czy jesteśmy właśnie na postoju.

Odzież w góry na lato

Sytuacja odzieżowa w lecie wydaje się o wiele prostsza z prostej przyczyny - cieplej na zewnątrz a więc mniej rzeczy do ubrania. I tak jako bieliznę termoaktywną ja stosuję koszulkę z krótkim rękawem, oddychającą i odprowadzającą wilgoć na zewnątrz. W awaryjnej warstwie izolującej (awaryjnej bo część z tych rzeczy mam jedynie w plecaku w razie postoju, zmiany pogody czy innych wydarzeń) znajdują się lekka bluza polarowa, lekka czapka i rękawiczki sportowe, oraz spodnie również lekkie najlepiej szybkoschnące i z możliwością odpinania nogawek. Natomiast warstwa ochronna ogranicza się do kurtki tak zwanej "wiatrówki" i nieprzemakalnej - takie dwa w jednym oraz stuptuty - w razie błota na trasie.

Podsumowanie

Celowo w tym artykule nie omawiam obuwia, bo jest to kolejny temat na oddzielny długi artykuł. Natomiast dobranie odpowiedniej odzieży mimo że wydaje się bardzo skomplikowane staje się prostsze jeśli wybierzemy się do profesjonalnego górskiego sklepu i poprosimy o pomoc któregoś z doświadczonych sprzedawców.