Trwa ładowanie proszę czekać ...

Śpiwór idealny - jak wybrać?

14 czerwca 2020

Wybierasz się pod namiot? Potrzebujesz odpowiedniego śpiwora, żeby wygodnie przespać całą noc. Zastanów się, w jakich warunkach będziesz spał? Na jakie warunki pogodowe musisz być przygotowany? Niestety, nie istnieje jeden uniwersalny śpiwór, który będziesz mógł zabrać wszędzie, dlatego powinieneś przemyśleć, do czego będziesz go najczęściej używał!

Dylemat z wypełnieniem
Rynek turystyczny pęka w szwach od nadmiaru modeli. Można znaleźć ogromną ilość modeli zarówno z ociepleniem sztucznym oraz naturalnym puchem. Oba te modele idą łeb w łeb, jeśli chodzi o popularność, więc trzeba się zastanowić nad plusami i minusami. 
Plusem śpiwora z syntetycznym wypełnieniem jest jego cena – zdecydowanie niższa niż w przypadku naturalnego puchu. Tego typu śpiwory są również trwałe i łatwo poddają się kompresji, a ponadto są odporne na wilgoć (co może być bardzo ważną cechą, zwłaszcza, jeśli nie posiadasz dobrze klimatyzowanego namiotu). Wadą syntetycznego śpiwora jest jego waga, ponieważ porównując go do puchowej konkurencji może być nawet o połowę cięższy! 
Jeśli chodzi o śpiwory puchowe, są najlepszymi izolatorami! Puch naturalny jest klasyfikowany w zależności od puszystości, czyli „mocy” puchu w wypełnieniu. Mierzy się to w stopniach CUIN, w calach sześciennych na uncję puchu. Oczywiście, im więcej stopni CUIN, tym puch jest lepszy. Na polskim rynku wysoką jakością może pochwalić się puch gęsi (również popularny na rynku światowym). Poza tym, śpiwory z puchowym wypełnieniem są lekkie.

Odpowiedni kształt śpiwora
Najpopularniejszym kształtem śpiworów są tzw. „mumie”, które charakteryzują się szeroką budową w ramionach i zwężaniem w kierunku stóp. Nieodłącznym elementem śpiworów tego typu jest kaptur, który świetnie sprawdza się podczas chłodnych nocy. W mumiach mamy też zamki po lewej lub prawej stronie, które można ze sobą spiąć. Oprócz mumii, na rynku dostępne są śpiwory „kołdry”, które są dedykowane osobom ceniącym komfort i tym, którzy potrzebują śpiwora w domowych warunkach. 

Śpiwór do schroniska
Planujesz spędzić noc w pomieszczeniu zamkniętym? Warto wiedzieć, że najczęstsza temperatura, jaką w warunkach zamkniętych wyczujemy, to 10 stopni w skali Celsjusza. Dlatego bardzo dobrze sprawdzą się lekkie śpiwory syntetyczne (ważące do 1 kilograma), ponieważ im mamy cięższy śpiwór, tym zapewnia wyższą temperaturę komfortową. 

Jaki powinien być śpiwór?
Wiele zależy też od rodzaju transportu. Jeśli chodzimy po górach latem przez kilka dni, najważniejsze jest to, by zbytnio nas nie obciążał. W takich wypadkach dobrze sprawdzi się śpiwór puchowy. Ale jeśli czekają nas biwakowe warunki lub jednodniowe wyprawy od schroniska do schroniska, dobrze sprawdzą się nieco cięższe śpiwory syntetyczne.