Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wełna marino - gwarancja jakości odzieży outdoorowej

12 maja 2020

Odzież outdoorowa jest chętnie wybierana przez ludzi aktywnych, którzy podczas górskich wędrówek chcą czuć się komfortowo dzięki odpowiedniemu ubraniu. Powinna zabezpieczać turystę przed przemarznięciem, przemoczeniem, przewianiem lub przegrzaniem. Zmienne warunki atmosferyczne, szczególnie na górskich szlakach, wymagają warstwowego ubioru o odpowiednich parametrach. Wśród producentów odzieży outdoorowej wyraźnie widać zwrot ku nurtowi eco, którego przykładem jest wykorzystanie do produkcji ubrań wełny merino. Uzyskiwana jest ona od owiec rasy hiszpańskiej hodowanych w nowozelandzkich Alpach oraz Australii. Merynosy jako zwierzęta górskie żyją w zmiennych warunkach, a ich specyficzna wełna ułatwia im przystosowanie się do dużych wahań temperatur – dlatego tak dobrze sprawdza się w odzieży outdoorowej.

Specyfika wełny merino
Włókna wełny merino łączą delikatność i miękkość z rzadko spotykanymi parametrami – średnica pojedynczego włókna mieści się w granicach od 17 do 23 mikronów. Dzięki temu ich waga jest niewielka, a wskaźnik oddychalności i termika bardzo korzystne. Wełnę merino wyróżniają duże możliwości absorpcji wilgoci i to w fazie pary wodnej. Podczas gdy sztuczne włókna pochłaniają ok. 5% wilgoci, w przypadku wełny merino jest to nawet do 30-35 % swojej wagi. Wnętrze włókna jest hydrofilowe natomiast zewnętrzna łuska hydrofobowa, dzięki czemu osiągamy komfort cieplny podczas mrozu, a w trakcie upałów odpowiednią wentylację.

Odzież z wełny vs. odzież syntetyczna
Osoby aktywne fizycznie przywykły do odzieży sportowej wykonanej z syntetycznych włókien. Jednak zmiana na ubrania wykonane z wełny merino, na pewno okaże się odczuwalna. Jednocześnie użytkownicy nie musza obawiać się nieprzyjemnego drapania, z jakim kojarzą się produkty wełniane. W przypadku merino uzyskany materiał przypomina raczej gładką i delikatną bawełnę.

Ekologiczna odzież outdoorowa posiada właściwości antybakteryjne, nie pochłania zapachów i jest odporna na ogień – tych cech brakuje ubraniom syntetycznym. Dodatkowo warto wymienić jej właściwości antyalergiczne i zapewnienie ochrony przez promieniowaniem UV. Ubrania z wełny merino można bez problemu prać w pralce – niewskazane jest jedynie używanie produktów zmiękczających.