Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak przygotować się do trekkingu zimą.

21 czerwca 2020

Warunki zimą w górach, nawet tych niższych do łatwych nie należą. Musimy przede wszystkim wiedzieć co na siebie założyć, gdy na zewnątrz temperatura spada często sporo poniżej zera, wiatr smaga twarz, a mróz szczypie w policzki. Ubiór na zimową wyprawę w góry musi być przede wszystkim funkcjonalny – czyli gwarantować nam potrzebne ciepło i nie zatrzymywać wilgoci. Pierwszą warstwą, którą na siebie założymy, powinna być bielizna termoaktywna. To ona, jeżeli jest dobrej jakości i odpowiednio dopasowana zapewni nam odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Bielizna na zimę powinna się składać z koszulki z długim rękawem i przylegających spodni.

Gdy mamy już bieliznę możemy zakładać kolejną warstwę (ilość i grubość warstw zależeć będzie od temperatury). Gdy na zewnątrz jest bardzo zimno dobrym rozwiązaniem może być bluza z polaru, oraz cienkie spodnie z polaru.

Jako ostatnią, zewnętrzną już warstwę zakładamy kurtkę – najlepiej wiatroszczelną i wodoodporną oraz spodnie z membraną.

Kolejnym ważnym elementem ubioru jest czapka, która zapobiegnie wychłodzeniu organizmu. Natomiast ciekawym rozwiązaniem jest buff – rękaw, który zakładamy na szyje, jak również możemy założyć go na głowę w zastępstwie czapki. Dobrze aby czapka którą wybierzemy była windstopperowa – a więc wykonana z materiału, który charakteryzuje się wysoką wiatroszczelnością, nieprzemakalnością a zarazem jest oddychający.

Następna część ubioru, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę są buty górskie.  Ważne aby miały jak najmniej szwów, co zwiększa ich nieprzemakalność, a przód i tył był wykończony plastikiem, ułatwiającym założenie raków – koniecznych do marszu w trudnych zimowych warunkach. Pamiętajmy również, że podczas wędrówki nasze stopy puchną, oraz po prostu potrzebują przestrzeni i miejsca na skarpety, tak więc odpowiedni rozmiar butów górskich jest na ogół o rozmiar lub dwa większy niż nam się początkowo wydaje.

Na stopy zakładamy grube termo aktywne skarpetki, które zapewnią nam ciepło, warto mieć ze sobą w plecaku drugą parę w razie gdyby pierwsze nam przemokły. A na buty i łydki założyć specjalne nieprzemakalne ochraniacze.

Ostatnim elementem ubioru, który tutaj omówimy są rękawiczki. Na zimową wyprawę w góry warto zabrać dwie a nawet trzy pary. Dobrym rozwiązaniem są rękawiczki polarowe lub windstopperowe, zakładane podczas marszu oraz ciepłe rękawice z jednym palcem, które założymy na te pierwsze podczas postoju.

Tak przygotowani będziemy gotowi by zdobywać górskie szczyty.