Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak przygotować się na wycieczkę w góry?

5 lipca 2020

Wędrówki górskie ostatnimi czasy zyskują na popularności jako aktywność fizyczna. Zawdzięczają to przede wszystkim pięknym widokom, oraz możliwości obcowania z naturą. Jak się więc do nich przygotować aby wędrowanie sprawiło nam jak najwięcej radości, a nie stało się przykrym wspomnieniem?

Aby wycieczka okazała się udana musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

1.    Wyznaczenie trasy.

Zanim ruszymy się z kanapy i spróbujemy zdobyć być może pierwszy szczyt w naszym życiu przede wszystkim powinniśmy usiąść z mapą i szczegółowo wyznaczyć planowaną trasę, sprawdzając dokładnie oznaczenia czasowe i zapewniając sobie dodatkowy czas na przerwy i nieprzewidziane sytuacje. Nie ustalajmy sobie zbyt ambitnej trasy. Szlaki na które chcemy się wybrać powinny być dopasowane do naszych możliwości fizycznych oraz doświadczenia w wędrówkach górskich. Pamiętajmy, że lepiej zacząć od krótszych i łatwiejszych wędrówek, niż narazić się na niebezpieczeństwo.

2.    Odpowiedni ubiór.

Ruszając w góry powinniśmy przygotować się również na zmienne warunki pogodowe, tak więc warto oprócz odpowiedniego i wygodnego ubioru do wędrówki zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Istotnym elementem naszego stroju są buty – muszą być przede wszystkim wygodne i przeznaczone do wędrówki górskiej – tak aby odpowiednio amortyzować i stabilizować stopę. Ważna jest gruba podeszwa o dobrej przyczepności. Pamiętajmy, że wychodząc na szczyty potrafi zrobić się naprawdę zimno, dlatego zabierzmy dodatkowe ciepłe ubranie ze sobą.

3.    Spakowanie plecaka.

Pakując plecak musimy pamiętać o zabraniu takich rzeczy jak: mapa, wyposażona apteczka, naładowany telefon, napoje i prowiant na drogę (warto mieć ze sobą coś słodkiego – co szybko da nam zastrzyk energii, a z własnego doświadczenia wiem, że ciepły napój w termosie też dobrze jest ze sobą zabrać, gdy chwilę siądziemy okaże się, że szybko zaczniemy marznąć). Pamiętajmy też o latarce, zapałkach i skarpetkach na zmianę w razie przemoknięcia.

4.    Numery alarmowe.

Zanim wybierzemy się na górskie szlaki powinniśmy wpisać w swój telefon numery alarmowe do GOPR-u (601 100 300 lub 985), a także poinformować bliską nam osobę o tym gdzie i kiedy idziemy oraz jak dokładnie wygląda zaplanowana przez nas trasa.

5.    Zdrowy rozsądek.

Ostatnia już ale najważniejsza zasada: Nigdy nie lekceważ gór. Zawsze przestrzegaj zasad obowiązujących na terenie parku narodowego, oraz komunikatów, które publikuje GOPR, czy też TOPR, i absolutnie nie zbaczaj z wyznaczonych szlaków.